Türkçe English


Mezoterapi nedir ne amaçla kullanılır?

 

 

Mezoterapi, etkinliği bütün dünyada kanıtlanmış bir geleneksel tıp yöntemidir.

 

Mezoterapinin belli başlı kullanıldığı yerleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

 

1- Estetik kullanımları:

 

Selülit tedavisi, bedenen incelme, zayıflama ve kilo verme.

Alopesi (Saç Dökülmesi )

Mezolift (Yüz Gençlestirme)

Çatlak tedavisi

Yara,yanık izleri

 

2- Estetik dışı kullanım alanları:

 

Romatoloji (her türlü agrı, bel agrısı, tenisçi dirseği, artritler, tendon iltihaplanması gibi)

Dolasım problemleri ( varis, varis ülserleri )

Migren

Spor hekimligi (her türlü yaralanmalar,kırık,çıkık, yumuşak dokulara baglı ortopedik agrılar)

 

 

•Mezoterapi İle Zayıflama ve Bölgesel İncelme

 

Fazla kilolar veya bölgesel yağlanmalarından şikayetçi olanlar için kurtarıcı bir çözümdür. Sebebi ise ağrısız, kısa süren ve normal yaşantısına hemen dönülebilen çok başarılı bir uygulama olmasındandır.

Bacaklar, kollar, ve karın bölgesinde uygulanabilen mezoterapi, zor kilolardan kısa ve pratik yoldan kurtulmayı sağlar.

Alan tedavisi olarak ta bilinen bu yöntemde küçük dozlarda bölgesel olarak uygulanır. İnce uçlu enjeksiyonlar sayesinde derinin orta tabakasındaki kılcal damar uçlarına ulaşılır, orada ki dolaşımın hızlanması sağlanmış olur.

Belirli bir bölgede toplanmış yağ hücreleri özelliğini kaybetmiş, içinde su toplayan ve sertleşen dokular halini alırlar. Mezoterapi ile bölgesel incelme uygulamasında yağ eritici, dolaşım düzenleyici karışımlar enjekte edildiği için yapısı bozulmuş yağ hücreleri kan dolaşımını düzenlediği ve lenfatik sistem canlandığı için parçalanır ve bölgeyi rahatlatırlar. Bu şekilde yağ hücreleri sıkıştığı yerden kurtulur ve giderek incelme sağlanır.

Genellikle 8-12 seans arasında süren bu uygulama ortalama 30 dakika sürer ve 1 aylık süre içinde 1 veya 2 beden incelme hedeflenir.

Mezoterapi ile bölgesel incelme uygulaması yapıldıktan sonraki 12 saat duş alınmamalı, deniz veya havuza girilmemelidir.

 

•Mezoterapi İle Selülit Tedavisi

 

Selülit hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir sorundur, bir hastalık değildir. Kadınların vücudunun değişik yerlerinde oluşur ve estetik açıdan görüntüyü etkiler. Basen bölgesi, bacaklar ve kalça en çok görülen yerlerdendir. Yağ doku hücrelerinde olan bazı değişikliklerden dolayı yuvarlak yağ birikintilerinin oluşmasıdır.

Kadınlarda selülit ciltte erkeklerden daha fazla su tutmasından, cilt yapısının daha narin ve ince olmasından kaynaklanan bir problemdir. Zayıf kişilerde de görülebilmektedir. Selülit oluşumunda genetik faktörler de önemli bir etkendir.

Selülitin de bir gelişim süreci vardır. Erkenden duruma müdahale edilmesi halinde kontrol altına alınabilir ve cilt kolayca eskisi gibi pürüzsüzleştirilebilir.

Selülit konusunda en etkin tedavilerden biri mezoterapidir.

 

 

Selülit mezoterapisi ile derinin orta katmanına ilaçlar enjekte edilir. Çok ince uçlu iğneler sayesinde yan etkisi olmayan ilaçlar hedef bölgeye gönderilir. Kılcal damarlar sayesinde bu ilaçlar selülitli bölgede direkt etki yaratır. Bu sayede dokularda oluşmuş ödemi çözer, kan toplanmalarını önler, bozulmuş lenf ve kan dolaşımını düzenler. Hücreler uyarılarak yağların yakılması ve parçalanması sağlanır. Kan dolaşımındaki artış sayesinde de yağ artıkları kolayca atılır.

 

Selülit mezoterapisinin hijyenik ortamlarda yapılması gerekmektedir. Gerekli hijyenin sağlanamadığı durumda Aids, Hepatit B ve C gibi hastalıklarla karşılaşılabilir. Mutlaka doktor tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir.

 

Selülit mezoterapisi ortalama 20-30 dakika sürer ve beklenen etki 10-15 seans aralığında alınır. Sonrasında 1 yıl içinde 1 veya 2 kez uygulanması tedavin koruma aşaması için yeterlidir. Kişinin günlük hayatını etkileyen herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

 

Selülit mezoterapisi uygulanan hasta eski yeme alışkanlıklarına devam edip, egzersiz yapmayı ihmal ederse selülitin tekrardan oluşma riski bulunmaktadır.