Türkçe English

Shüssler TuzlarıDr. Schüßler’e göre olan mineral maddeler ikna edici avantajlar sağlarlar: Kolaylıkla kullanılabilirler, yan etkileri yoktur, her yaşa uygundurlar, bütün organizmayı güçlendirirler, uzun vadeli bir sağlık tedbirine hizmet ederler ve her türlü tedavi şekli ile kombine edilebilirler. Derinlemesine etkileri özellikle kronik hastalıklar için önemlidir.

      Mineral madde kullanımları ile terapistlere öyle bir imkân sunulmaktadır ki, ilaç bıkkınlığı ve hatta kısmi ilaç reddinden muzdarip hastalar için kolaylık sağlamaktadır, zira bu hastalar doğal bir tedavi özlemi içerisindedirler. Bu mineral maddeler en azından birçok rahatsızlık için oldukça yardımcı olmaktadır ve şaşırtıcı etkilere sahiptirler.

 

Ne tedavi edilmektedir?

 

Dr. Wilhelm Heinrich Schüßler’e göre olan Biyokimya, özellikle insan vücudun mineral dengesi ile ve burada da özellikle hücre içerisindeki mineral eksikliği ile ilgilenmektedir.

Schüßler araştırmaları esnasında henüz endüstriyel açıda değiştirilmiş gıdalar ile uğraşmak zorunda kalmamıştı, ancak günümüzde iki farklı mineral eksikliği ile karşı karşıya kalmaktayız:

 

      1.  Hücre içerisindeki eksiklikler.

           Bunlar, Dr. Schüßler’e göre olan minerallerce telafi edilebilir.

 

      2.   Hücre dışındaki eksiklikler.

            Bunlar için “kaba maddesel takviyeler” (Mineral preparatlar, Elektrolit içecekler

            ve benzerleri) yeterlidir ve yeterince arz edilmektedir. Sorunlu bir beslenme

      neticesinde kendisinde mineral eksikliğine neden olan kişi, bu eksikliğin Dr.

Schüßler’e göre olan mineral maddeler ile dengelenebileceğini bekleyemez. Bunun için beslenme alışkanlığını değiştirmelidir.

 

3.      Eksiklikler hücre dışından oluşuyorsa, alopatik mineral madde preparatların

kullanımı ile  hücre içerisindeki eksiklikler Dr. Schüßler’e göre olan mineraller ile 

paralel şekilde giderilebilir.

 

 

.1 Mineral maddelerin etkileri

 

Schüßler tarafından, hücrenin çalışmasını organize eden, işletim gereçleri ya da fonksiyon gereçleri olarak adlandırılan yapı elemanları, kemiklerdeki Kalsiyumdan gibi yapı elemanlarından ayırt edilmelidir.

 

            Dr. Schüßler’in tedavi biçimi, genelde “Hastalık” olarak adlandırılan vücuttaki işletim arızalarının, mineral madde eksikliklerinden dolayı ortaya çıktığını tahmin etmektedir.

 

            Schüßler’in tedavi biçimi ile somut olarak özellikle, belli başlı bir mineral maddelerin

            eksikliğinden dolayı ortaya çıkan yoksunluk hastalıkları tedavi edilebilir.

            Diğer bir ifadeyle, geri döndürülebilir hastalıklar.                                                                                                             

Multiple Skleroz hastalığında görüldüğü gibi, tamiri mümkün olmayan hasarlar, geri döndürülmesi mümkün olmayan tahribatlar bu tedavi biçimi ile hiçbir şekilde tedavi edilemez. Bu gibi durumlarda sadece ve sadece genel mevcutluğun korunmasına mümkün olabilir.

            Noksanlıklar telafi edildiğinde işletim arızaları da giderilmektedir. Bu tedavi biçimi ile tedavi edilen noksanlıklar, daha önce de belirttiğimiz gibi, hücre içerisinde bulunmaktadır. Fakat mineral maddelerin hücre içerisine ulaşabilmeleri için özel bir hazırlık gerekir. Bu nedenle, homeopatide olduğu gibi güçlendirilmektedirler, fakat bunun yegâne maksadı ise taşıyıcı madde olan laktozda moleküler veya iyonlanmış şekilde mevcut bulunmaları içindir.

            Hücrenin ikmali ile fizyolojik dengesizlik, hücre içerisinde ve dışarısında bozuk olan mineral maddeler arası yoğunlaşma ilişkisi giderilir ve insan iyileşir.

 

 

1897 yılında, bay Schüßler (Schüßler tuzlarının kurucusu) insan bedenlerinin yakıldığında geriye kalanın tuz olduğunu tespit etmiştir.

 

12 cesit ürün 1'den 12'ye kadar olan numaralandirmayla anilir:

1. Calcium fluoratum :Kariyes profilaksisi, venöz yetmezlik, kas zayıflığı.

2. Calcium phosphoricum : Kemik oluşumu, osteoporoz.

3. Ferrum phoshoricum : Anemi

4. Kalium chloratum : Sinüs problemleri, bronşit.

5. Kalium phosphoricum : Anksiyete, hafıza zayıflığı, genel düşkünlük.

6. Kalium sulfuricum : Yumuşak doku iltihaplanmaları, boşaltımın aktivasyonu.

7. Magnesium phosphoricum : Kasılmalar, tutulmalar, stres, migren, üşütme, kalp.

8. Natrium chloratum : Romatizmal şikayetler, sindirim şikayetleri.

9. Natrium phosphoricum : Yüksek ürik asit problemleri, romatizma, böbrek şikayetleri.

10. Natrium sulfuricum : Karaciğer safra şikayetleri.

11. Silicea : Bağ dokusu zayıflığı, deri, tırnak problemleri, kr.iltihaplanmalar.

12. Calcium sulfuricum : Akne, her türlü enflamasyon.

Bu 12 adet Schüssler Tuzu'nun kullanilirlik alani burda sayilan hastaliklarla sinirli degil, tam tersine inanilmaz genis bir yelpazededir.
    Kliniğimizde yüzden teşhis yöntemiyle bu tuzlarla tedavi yapılabilmektedir.Teşhis sadece görsel muayeneye dayanmaktadır bunun için hastanın yapması gereken tek şey muayeneye herhangi bir kozmetik ürün kullanmadan gelmesidir.Örneğin herhangi bir nemlendirici,far,rimel,allık  veya güneş koruyucu bile olmaması gereklidir.

     Tedavi bazen birkaç ay gibi bir zaman almaktadır.Kullanılan schüssler tuzlarının hiçbir yan etkisi yoktur.Hamilelikte bile güvenle kullanılmaktadır.Ayrıca hiçbir ilaçlada etkileçimi olmayan bu tuzları kullanırken tek dikkat edilmesi gereken kafeinden uzak durmaktır.